A kezelés ára:
20 000 Ft-tól
Időtartama:
15-60 perc
Mikor van szükség egy fog eltávolítására?
Fogászatunkon törekszünk arra, hogy a lehető legtöbb fogat megmentsük, azonban sajnos vannak olyan esetek, amikor egy fog vagy gyökér már olyan rossz állapotban van, hogy nem lehet megmenteni azt. Ekkor kerül sor a fog eltávolítására, vagyis a foghúzásra. Amennyiben erre a kezelésre van szükség, azt semmiképp nem érdemes halogatni, hiszen az elhanyagolt rossz állapotú fogak könnyen okozhatnak komoly fájdalmakat és egyéb kellemetlen panaszokat.
Foghúzásra kerülhet sor például:
- nagymértékű szuvasodás esetén, ha a fog már nem állítható helyre sem töméssel, sem koronával (szuvasodás a csont szintjéig ér)
- fog, illetve foggyökér törések esetén
- sikertelen, vagy továbbra is panaszt okozó gyökérkezelt fogaknál
- elő nem tört fogak esetében
- amennyiben a fogszabályozó kezeléshez szükség van rá
- panaszt okozó, vagy elő nem tört bölcsességfogaknál
- súlyos fogágybetegség esetén, amikor a fog a mozgathatósága miatt már nem megtartható
Fog eltávolítása
Foghúzás menete
Foghúzás menete
A foghúzás mindig helyi érzéstelenítésben történik, ami a fájdalomérző idegeket kikapcsolja, azonban fontos tudni, hogy nem teszi teljesen érzéketlenné a területet, a nyomás érzékelés megmarad. Tehát a húzás során éles, szúró fájdalmat nem fog érezni, azonban nyomást, enyhe feszítő érzést tapasztalhat.
A teljes zsibbadás elérése után a kezelőorvos fogók, illetve speciális eszközök segítségével mozgatja ki óvatosan a fogat a helyéről. Ezután a fogat tartó csontmedret is kitisztítja, eltávolítva ezzel az esetlegesen ott maradt gyulladt, fertőzött szövetmaradványokat.
Szükség esetén az eltávolított fog helyére varratok kerülnek.
A kihúzott fog helyére összehajtogatott gézlapot teszünk, amit kb. 20 percig szorítani kell.
Foghúzás utáni tanácsok
A fogeltávolítás során a szájüregben egy nyílt seb keletkezik, ezért a mielőbbi, gyors sebgyógyulás érdekében Önnek is érdemes odafigyelnie néhány dologra. A foghúzás utáni első egy hét a legkritikusabb a gyógyulás szempontjából, de ha megfogadja tanácsainkat, már ezalatt sem kell szenvednie. Az alábbi tanácsok betartására a kezelés utáni egy hétben törekedni kell.
Mit ne tegyen?
- a zsibbadás elmúltáig nem szabad enni (inni lehet)
- tejet, tejterméket ne fogyasszon
- kerülje a dohányzást, valamint a kávé- és alkoholfogyasztást
- ne sportoljon, lehetőség szerint ne végezzen nehéz fizikai munkát
- öblögetni, köpködni, a sebet szívogatni és piszkálni nem szabad
- apró, magvas ételeket ne fogyasszon
- kerülje a túl forró, illetve a túl fűszeres ételek fogyasztását
Mit szabad?
- kívülről mértékletesen jegelni a kezelt területet
- magas párnán aludni
- ilyenkor kiemelten fontos a megfelelő szájhigiénia: a foghúzás helyét óvatosan, puha sörtéjű fogkefével kell tisztítani, a száj többi részét pedig a szokásos módon
- próbáljon meg minél többet pihenni
- szükség esetén nyugodtan vegyen be fájdalomcsillapítót
- amennyiben antibiotikumot írtunk fel Önnek, azt a kezelőorvos által meghatározott ideig, a meghatározott dózisban kell szedni
- ha szájnyitási korlátozottsága kezd kialakulni, óvatosan erőltesse a szájnyitást, és masszírozza az állkapocs ízületét
Kezelés utáni tanácsok
Kezelőorvos felkeresése
Mikor keresse fel a kezelőorvosát a foghúzás után?
A varratszedés általában a fog eltávolítása után 7-10 nappal történik, enyhe fájdalom, kellemetlenség eddig az időpontig normális lehet. A varratszedésen, vagy amennyiben varrat nem volt szükséges, a húzás utáni kontrollon a megjelenés feltétlenül szükséges, ekkor érdemes megbeszélni a kihúzott fog esetleges pótlásának menetét.
A leggondosabb kezelés, valamint a foghúzás utáni teendők betartása ellenére is előfordulhatnak problémák, mint például az erős vérzés a seb helyén vagy a nem múló, csillapíthatatlan fájdalom – ezek esetén feltétlenül mielőbb keresse fel a kezelőorvosát!
Bármilyen panasz, vagy bizonytalanság esetén forduljon hozzánk bizalommal valamelyik elérhetőségünk egyikén!