A tejfogak ápolása és a gyermekek szájhigiéniája
Tévhit, hogy a tejfogakra még nem kell annyira figyelni és vigyázni, mert úgyis kipotyognak, hiszen az egészséges tejfogak adják az egészséges maradó fogak alapját. A tejfogak fontos szerepet töltenek be a helyes harapás és rágás kialakulásában, a beszédhangok képzésében. Ezenkívül helyfenntartó szerepük van a maradó fogak számára. A tejfogak csak átmeneti jelleggel vannak jelen, viszont ha a maradó fog csírája nem fejlődik ki, a tejfog hosszabb ideig is a szájüregben maradhat. A tejfogak előtörése körülbelül 6 hónapos kortól 2 éves korig tart, ez idő alatt összesen 20 tejfogra számítunk. A fogzás idején megfigyelhetünk nyugtalanságot, fokozott nyálképződést és hőemelkedést is.
Mikortól ajánlott?
A szájápolást már csecsemőkortól kezdve, az első fogak megjelenése előtt ajánlott elkezdeni. Addig, amíg a babának nincsenek fogai, egy benedvesített gézdarab vagy ujjra húzható puha szilikon fogkefével (fogkrém nélkül) tudjuk tisztítani szájüreget, ezzel ki tudunk alakítani egyfajta rutint, megalapozzuk, hogy a gyermek ne féljen, ne legyen kellemetlen számára, ha fogkefe kerül a szájába. A szájápoláson kívül rendkívül fontos a cumikat, cumisüvegeket és mindent, ami a baba szájával érintkezik megfelelően sterilizálni, ezzel megakadályozhatjuk a szájpenész kialakulását.
Az első fogak megjelenésétől pedig gyermekfogkrémmel és puha, kis méretű gyermekeknek szánt fogkefével ajánlott tisztítani a fogakat naponta 2 alkalommal 2-3 percen keresztül. Iskolás kortól már ajánlott a fogselyem használata is.
Miben tudunk segíteni a gyermeknek?
A szülői példamutatás kiemelkedő fontosságú. A kisgyermek mindenben a szüleit utánozza, így nagyon fontos, hogy szülőként megmutassuk neki, akár saját magunkon, hogy hogyan kell helyesen fogat mosni. Ha a gyermek látja, hogy ez egyáltalán nem fáj, sőt, még akár szórakoztató is lehet, könnyebben hozzászokik és hamar a napi rutin részévé válik. Ne felejtsük el, hogy egy gyermeknek játék az egész világ, így a mondókázás, a fogmosó dalok, a mesélés mind-mind játékká teszik a fogmosást, ezzel megszerettetik azt. Nagyon fontos, hogy kezdetben mi mossuk meg a gyermek fogát alaposan, ő valószínűleg csak játszani fog a fogkefével. Későbbiekben akár ő is moshatja egyedül, viszont minden esetben ellenőrizzük, ha szükséges mossuk meg neki újra, helyesen. Nem elegendő ha 2 percig a fogkefe a szájában van, a megfelelő technika is nagyon fontos. A fogkefét 3 havonta célszerű lecserélni a gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt. Óvodás kortól érdemes próbálkozni elektromos fogkefével is, hiszen egy gyermek kézügyessége általában iskolás korig nem éri el a fogmosáshoz megfelelő szintet. Több gyártó elektromos fogkeféjéhez már applikáció is letölthető, amely stopperrel, játékokkal, ismeretterjesztő programokkal ösztönzi a gyermekeket a fogmosásra.
Milyen technikával mossuk a tejfogakat?
Nem könnyű egy izgő-mozgó gyermek figyelmét lekötni, akár 2 percre sem, de türelemmel és példamutatással napról napra könnyebbé válik a fogmosás. Adhatunk a gyermek kezébe is egy fogkefét vagy rágókát, így amíg mossuk a fogait, ő is kipróbálhatja magán vagy szülein a teljes folyamatot. Álljunk a tükör elé, így láthatja, hogyan kell tartani a fogkefét és milyen mozdulatokat kell végrehajtani azzal. Tartsuk a fogkefét 45 fokos szögben a fog felé az íny és a fog találkozásánál. Apró sepregető mozdulatokkal haladjunk és ne nyomjuk rá erősen a fogkefét a fogakra. Figyeljünk rá, hogy minden fog összes felszínét (ami nem látszik, azokat a felszíneket is) érintsük a fogmosás alkalmával.
Hogyan befolyásolja a táplálkozás?
Szülőként tisztában kell lennünk azzal is, hogy a táplálkozási szokások milyen hatással vannak a fogakra. Rágcsálnivalókból válasszunk zöldséget, gyümölcsöt, cukormentes és egészséges rágcsálnivalókat. Innivalóból kerüljük a cukros és a szénsavas üdítőket. Éjszakai ébredéseknél pedig különösen figyeljünk, hogy a bevitt folyadék a víz legyen.
A kalcium és D-vitamin hozzájárul az erős csontok és fogazat kialakulásához, ezért is fontos ezekre a tápanyagokra különösen nagy figyelmet fordítani. A gyermekorvosi és védőnői ajánlások is kitérnek a tejalapú (gyermek)ital fogyasztására, illetve szükség esetén a D-vitamin pótlására cseppek formájában.
Mikor kell felkeresni a fogorvost?
Érdemes minél hamarabb, 1-2 éves kortól ellenőrizni a tejfogakat is. Ez legtöbbször csak egy gyors kontrollt jelent, de ezáltal sok probléma kiszűrhető és megelőzhető. A gyermek kevésbé fog félni a fogorvostól, ha rendszeres fogorvosi ellenőrzésen vesz részt családjával együtt. Amennyiben otthonunkban veszünk észre elváltozást, elszíneződést vagy a gyermek elesett, beütötte a száját vagy kitörte a fogát azonnal forduljunk fogorvoshoz.