Helyes táplálkozással a szép és egészséges fogakért
Kisgyermekkortól kezdve tudjuk, hogy az édesség, a cukros üdítők, chipsek és más nassolnivalók árthatnak a fogaknak és a szervezetnek. Helyes szájápolással sokat tehetünk, hogy ezeket az ártalmakat kivédjük. Különösen ajánlott odafigyelni az egészséges táplálkozásra, hiszen az emésztés már a szájüregben elkezdődik.
Mi történik, miután a szájüregbe kerül a táplálék?
A fogak megőrlik az ételt, a nyálban lévő enzimek pedig segítenek lebontani azt. Minden fognak megvan a maga szerepe a rágásban. Érzékeny vagy fájó foggal, gyulladt ínnyel, hiányos vagy rendezetlen fogazattal sokkal nehezebb étkezni, hiszen rágás közben elengedhetetlen, hogy az alsó és a felső fogsor megfelelően illeszkedjen egymáshoz. A rágási nehézségek következtében emésztési zavarok léphetnek fel. Részleges vagy teljes foghiányban szenvedők hajlamosak kerülni a rostokban gazdag ételeket, így gyakran alakul ki vitaminhiány szervezetükben.
Milyen káros hatásokat fejtenek ki a különféle tápanyagok?
Savas ételek és italok (citrusfélék, szénsavas italok, savanyúságok) fogyasztása a fogzománcot sérülékenyebbé teheti, ezért ajánlott várni körülbelül fél órát a fogmosással. Ez idő alatt a száj pH értéke rendeződik, a zománc visszanyeri ellenálló képességét.Bizonyított, hogy a szénhidrátbevitel és a fogszuvasodás között összefüggés van, ezért nagyon fontos odafigyelni, hogy milyen gyakran és milyen mennyiségben fogyasztunk bizonyos szénhidrátokat (elsősorban finomított cukrokat). A legnagyobb károkat az étkezések közötti nassolások okozzák a szájüregben. A különböző chipsek, kekszek, sütemények könnyen rátapadnak a fogakra, ezáltal különösen kedveznek a fogszuvasodást okozó baktériumoknak. Keményítő (burgonya, kenyérfélék) tartalmú ételek fogyasztása után érdemes rögtön fogat mosni, mert a szánkban lévő baktériumok a keményítőt olyan savakká bontják, melyek elindíthatják a fogszuvasodás folyamatát.
Milyen ételeket érdemes fogyasztani?
Egyes élelmiszerek segítenek semlegesíteni a szájban lévő baktériumokat, ezzel csökkentik a fogszuvasodás kialakulásának esélyét. A zsíroknak védő hatásuk van, a fogat bevonva akadályozzák meg a ragacsos ételek megtapadását. A kemény sajtok kalciumot, foszfort és fehérjéket is tartalmaznak, melyek beépülnek a zománcba és fokozzák a fogak ellenálló képességét. Érdemes sok zöldséget és gyümölcsöt is fogyasztani, hiszen nemcsak kiváló vitaminforrás, hanem nyers állapotban akár étkezések között kiváló nassolnivaló is. Pékáru vásárlása esetén ajánlott teljes kiőrlésűt választani, joghurtból preferáljuk a natúr változatot. Kerüljük a hozzáadott cukrokat, étkezzünk változatosan, fogyasszunk sok (cukormentes) folyadékot.
Miért fontos a szájápolás?
Alapos és rendszeres fogmosással eltávolítható a szájban az ételmaradék és lepedék (ezáltal a baktériumok nagy része is), ezzel gátoljuk a fogszuvasodás kialakulását. A helyes szájápolás elengedhetetlen a fogak egészségének megőrzésében, amely nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi szempontból is nagy jelentőséggel bír. A rendszeres fogorvosi kontroll és a fogkő eltávolítás, valamint a professzionális tisztítás is nagymértékben hozzájárul a megfelelő szájhigiéniához, ezáltal az egészséges és szép mosolyhoz.